Φόρτσαρε στο 4ο δεκάλεπτο και καθάρισε την παρτίδα (Στρούσι-Φοίνικας Αγυιάς 43-57)

Υπερπολύτιμη νίκη πήρε πριν από λίγο ο Φοίνικας Αγυιάς στο Αέθλειον, νικώντας δύσκολα με 43-57 την ομάδα του Στρουσίου. Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι παρουσίασαν κακή εικόνα σε άμυνα και επίθεση στο 1ο μισό του αγώνα, το οποίο έληξε με το Στρούσι των 6 παικτών να προηγείται 24-21. Στο τρίτο δεκάλεπτο το Στρούσι ξεκίνησε υποδειγματικά κάνοντας ενα γρήγορο 6-0 και άνοιξε την διαφορά στους 9 (30-21), από εκεί και πέρα ο Φοίνικας αντέδρασε ισοφαρίζοντας σε 32-32. Στη συνέχεια, πήρε προβάδισμα με 32-33 και από εκεί και ύστερα και ιδιαίτερα στο 4ο δεκάλεπτο με εξαιρετική επίδοση ο Φοίνικας έφτασε τη διαφορά στο +14 και εντέλει πήρε τη νίκη με 43-57.

Πολύ σημαντική νίκη και όσον αφορά τη βαθμολογία καθώς ο Φοίνικας παραμένει φαβορί στη μάχη της τριάδας, καθώς με ρεκόρ 6-2 πλέον, έχει 2 συνεχόμενα εντός έδρας παιχνίδια με Κυλλήνη και Ήλιδα και με 2 στα 2 δύσκολα πλέον θα χάσει την άνοδο.