Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω!(Φοίνικας Αγυιάς- Ήλιδα Αμαλιάδας 61-60)

Η ΜΑΤΣΑΡΑ της χρονιάς στην κατηγορία παίχτηκε πριν από λίγο στο Δημήτριος Τόφαλος με μεγάλο νικητή τον Φοίνικα Αγυιάς, ο οποίος πραγματοποίησε μια επική ανατροπή, γυρνώντας ένα χαμένο παιχνίδι, από το -17!!

Εξωπραγματικό πρώτο ημίχρονο από πλευράς Ήλιδας η οποία, ειδικά στο 2ο δεκάλεπτο, ήταν εξαιρετική στην επίθεση με τους παίκτες των γηπεδούχων να μην μπορούν να αντιδράσουν. Το σκορ ξέφευγε με την Ήλιδα να κερδίζει στο ημίχρονο με 24-37. Ο Φοίνικας Αγυιάς προσπάθησε να βγάλει ενέργεια στο 2ο ημίχρονο αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 8 (43-51) στο τέλος της 3ης περιόδου.

Και κάπου εκεί ξεκίνησε η μεγάλη αντεπίθεση. Με μπροστάρηδες τους Μιχελή (22π.) ο οποίος ευστόχησε 3 φορές στο 4ο δεκάλεπτο δίνοντας το σύνθημα στους συμπαίκτες του, και Κοκκινίδη (19π.), ο οποίος έκανε κάποια σημαντικά κλεψίματα και σκόραρε 7 πόντους στο τέλος, ο Φοίνικας γύρισε το παιχνίδι 2′ πριν το τέλος. Σε εκείνο το σημείο καθοριστικό ρόλο έπαιξε η πολύ καλή άμυνα που έπαιξαν οι γηπεδούχοι, αλλά και το λάθος της Ήλιδας 30″ πριν τη λήξη και ενώ το σκορ ηταν 60-60. στην τελευταία επίθεση ο Γ. Μιχελής κέρδισε φάουλ και ευστόχησε σε 1 απο τις 2 ελεύθερες βολές δίνοντας στον Φοίνικα το προβάδισμα 10″ πριν τη λήξη. Στην τελευταία επίθεση (στην οποία η Ήλιδα διαμαρτύρεται για φάουλ) οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι και έτσι ο Φοίνικας έφυγε νικητής από το γήπεδο κάνοντας το 8-2.

Με αυτά και με αυτά ο Φοίνικας Αγυιάς αποσπάστηκε με 2 νίκες από την Ήλιδα και τον Πύργο ’99 και πλέον είναι το μεγάλο φαβορί για την άνοδο και την επιστροφή του στην Γ1. Για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την εισοδό του στην τριάδα θέλει 6 νίκες στους τελευταίους 8 αγώνες, ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα των αντιπάλων του.