Πλήρωσε τα αβίαστα λάθη του ο Φοίνικας, βαριά ήττα απο τον Σείριο στην πρεμιέρα (77-61)

Πολλά λάθη και έλλειψη συγκέντρωσης στέρησαν στον Φοίνικα Αγυιάς μια καλύτερη εμφάνιση στην πρεμιέρα και φυσιολογικά ήρθε μια βαριά ήττα από τον καθαρά ανώτερο Σείριο.

Για ένα ημίχρονο η ομάδα της Αγυιάς αντιμετώπισε πρόβλημα στην διαχείριση των εύκολων λαθών, των ριμπάουντ αλλά και των κακών επιλογών σε επίθεση και άμυνα, τα οποία αποτελούν ξεκάθαρα δείγμα ανετοιμότητας στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος. (Σκόρ Ημιχρόνου 41-27)

Τα πράγματα μεταβλήθηκαν ελάχιστα αλλά όχι αρκετά ώστε να αλλάξουν την εικόνα του μάτς στο δεύτερο ημίχρονο, αφού ο Φοίνικας κατάφερε να παραμείνει ανταγωνιστικός στο τρίτο (16-13) και τέταρτο δεκάλεπτο (20-21). Οι καλύτεροι του ματς για τον Φοίνικα ήταν οι Π. Καμάτσος , Κ. Μαλαμής (12π.) και Α. Στεφανάτος (11π. 1τρ.).