Μεγάλο διπλό για τον Φοίνικα, παρά τα εμπόδια (Ιωνικός Πατρών- Φοίνικας Αγυιάς 56-60)

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Φοίνικας Αγυιάς αφού κατάφερε να αποσπάσει μεγάλο διπλό στην έδρα του Ιωνικού Πατρών με 56-60 και να βελτιώσει το ρεκόρ του σε 2-3, μία εβδομάδα πριν το μεγάλο παιχνίδι με την Κεφαλονιά.

Σε ένα παιχνίδι το οποίο ξεκίνησε αλλά και εκτυλίχθηκε μέσα σε περιπέτειες για τις ομάδες, αφού δεν λειτουργούσε ο ηλεκτρονικός πίνακας του γηπέδου από την αρχή του αγώνα, πράγμα που δημιούργησε αρκετά θέματα στην εξέλιξή του. Σαν να μην έφτανε αυτό, η εμφάνιση του διαιτητικού διδύμου δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή με αποτέλεσμα να επικρατεί το σκληρό και αντιαθλητικό, πολλές φορές, παιχνίδι και κατά συνέπεια να οδηγεί στον εκνευρισμό των πάγκων.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Φοίνικας Αγυιάς έδειξε από την αρχή ότι είχε το πάνω χέρι καθώς πήρε γρήγορα μια μεγάλη διαφορά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, το οποίο ολοκλήρωσε προηγούμενος με σκορ 8-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ιωνικού ανέβασε κάπως στροφές και μείωσε την διαφορά κλείνοντας την περίοδο με ένα υπέρ του επιμέρους 15-11. Παρόλα αυτά η ομάδα της Αγυιάς κατάφερε να μείνει μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο του αγώνα με 23-29.

Στο τρίτο και κρίσιμο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να περάσουν μπροστά με ένα μικρό προβάδισμα της τάξεως του 1 πόντου, σε ένα διάστημα που ο εκνευρισμός κυριάρχησε στις τάξεις των φιλοξενούμενων μετά τις διαιτητικές αστοχίες και την άδικη αποβολή του Σπύρου Διαμαντόπουλου με δύο τεχνικές ποινές. Ο σεντερ του Φοίνικα διαμαρτυρήθηκε δίκαια για αντιαθλητικό χτύπημα του αντιπάλου του το οποίο αγνοήθηκε παντελώς από τους διαιτητές μαζί με πολλά άλλα αντίστοιχα.

Η αγωνία για το τελικό αποτέλεσμα κορυφώθηκε στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, όπου οι παίκτες του Φοίνικα ξαναβρήκαν την συγκέντρωση τους σε άμυνα και επίθεση και έφτασαν ψύχραιμα και χωρίς άγχος στο τελικό 56-60, το οποίο αποτέλεσε την δεύτερη φετινή νίκη της ομάδας και πρώτη εκτός έδρας.

Επόμενο ματς για την ομάδα μας, απέναντι στον ΑΣ Κεφαλονιά την Κυριακή 22/12, 13:30 στο Δημήτριος Τόφαλος, τελευταίο πριν το χριστουγεννιάτικο διάλειμμα.

Το φύλλο αγώνα:

Ιωνικός Πατρών ( Μπαμπίλης): Θανέλλας 4, Κρίθης 4, Μπούμπαλης 20 (1), Πετρίτσης, Παλαιοθοδωρος , Σιδεράκης, Γκαβρανιτς 6, Παναγιωτόπουλος, Κούγιας, Διαμαντόπουλος 14(3), Σπυρόπουλος 5, Μακρής

Φοίνικας Αγυιάς (Διονυσάτος): Καρυστινός 20 (1), Λεμποτέσης 3 (1), Μιχελής 8, Στεφανάτος, Τσίρος 5(1), Κοκκινίδης 9(1), Τζάος, Καρπουζής 8(2), Κωστής, Διαμαντόπουλος 7, Παπαγεωργίου