Εύκολη νίκη, έδωσε ψυχολογία για την συνέχεια (Φοίνικας Αγυιάς-Πύργος ’99 68-44)

Δεν εντυπωσίασε ιδιαίτερα ο Φοίνικας Αγυιάς, ο οποίος ήταν πολύ μέτριος στο 1ο μισό του αγώνα, απέναντι στον ελλειπή Πύργο ’99, ο οποίος ταξίδεψε στην Πάτρα με έξι παίκτες. Στο 1ο δεκάλεπτο κυριάρχησαν τα εύστοχα μακρινά σουτ των φιλοξενούμενων τα οποία σε συνδυασμό με την ατυχία και τις κακές επιλογές στην επίθεση, έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία (12-12). Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν εμφανώς βελτιωμένοι και πήραν μία διαφορά της τάξεως των 7 πόντων (27-20) στην λήξη του ημιχρόνου.

Στο 2ο μισό οι μηχανές ζεστάθηκαν και οι παίκτες του Φοίνικα, όντας πολύ αποτελεσματικοί σε άμυνα και επίθεση έφτασαν την διαφορά στο +29 και από εκεί και πέρα η υπόθεση νίκη έκλεισε με το παιχνίδι να λήγει με σκορ 68-44 και τον Φοίνικα να παίρνει την 3η του νίκη και να σκαρφαλώνει στο 3-1. Χαρακτηριστικό του αγώνα η ασφυκτική πίεση που άσκησε ο Φοίνικας Αγυιάς στους φιλοξενούμενους καθ’όλη την διάρκεια του αγώνα αποφέροντάς του πολλά κλεψίματα και έξτρα επιθέσεις.

Επόμενη στάση για την ομάδα της Αγυιάς ο Πύργος, όπου αντιμετωπίζει σε μία εβδομάδα τους Τιτάνες Πύργου (01/04, 19:00 Γ. Βασιλακόπουλος).

Τα δεκάλεπτα: 12-12/27-20/54-29/68-44

Φοίνικας Αγυιάς: Παπαδάτος, Μιχελής 8, Στεφανάτος 2, Μαντάς 2, Πούσιας 10(1), Κοκκινίδης 15(2), Τζάος 4, Σιδηρόπουλος 6, Καλλιφείδας 8, Γιαννάτος 3, Γεωργιόπουλος 10

Πύργος ’99: Νικολοπουλος 5(1), Παπαπετροπουλος 3(1), Τριανταφυλλης 10(2), Παναγιωτόπουλος 4(1), Χριστόφορου 12(2), Μαρουσης 10