Ήταν ανώτερος, του στοίχησε η διακοπή και η κούραση (Φοίνικας Αγυιάς- Πυρσός 57-64)

Μία πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Φοίνικας Αγυιάς απέναντι στην πρωτοπόρο ομάδα του Πυρσού. Η ομάδα της Αγυιάς ήθελε το παιχνίδι και ήταν ανώτερη του αντιπάλου της, αλλά της στοίχησε η απρόσμενη διακοπή 3 λεπτά πριν λήξει το 1ο ημίχρονο, όπου ενώ ήταν μπροστά στο σκορ (29-28) όταν έχασε εντελώς τον ρυθμό της και βρέθηκε πίσω με 29-38 στο 20′. Το παιχνίδι διακόπηκε στο 17′ όταν ο διαιτητής Τσακαλογιάννης απαίτησε την απομάκρυνση από το γήπεδο δύο “φιλάθλων” των φιλοξενούμενων οι οποίοι έβριζαν διαρκώς τους διαιτητές της αναμέτρησης προκαλώντας επεισόδιο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Φοίνικας Αγυιάς, παρότι είχε σε κακή μέρα τον πρώτο του σκόρερ Γ. Μιχελή βρήκε σκορ από τους υπόλοιπους παίκτες οι οποίοι βοήθησαν σημαντικά. Αμυντικά, με εξαίρεση το διάστημα που ακολούθησε μετά τη διακοπή, η εικόνα της ομάδας ήταν ικανοποιητική πραγματοποιώντας αλλεπάλληλα κοψίματα και κλεψίματα. Άλλη μια ατυχία για την ομάδα του Φοίνικα η απώλεια κατά την διάρκεια του αγώνα των Ζ. Φελέκου και Α. Γεωργιόπουλου οι οποίοι τραυματίστηκαν.

Επόμενο ματς την Τετάρτη 12/06 απέναντι στην ομάδα του Αστέρα Τέμενης εκτός έδρας.